Museo Marítimo y Acuario
📍 Localización y contacto
📷 Fotos del Museo Marítimo y Acuario
ℹ️ Información
Swedish historical maritime exhibits in a museum with an aquarium & a ship steering simulator.
Bienvenidos al Museo Marítimo y Acuario, un lugar bellamente renovado ubicado en Majorna, Suecia. Este museo marino ofrece una exposición completa que cautiva a visitantes de todas las edades. Aquí hay algunos aspectos destacados:
- Amplia Vida Marina: El acuario presenta una impresionante colección de entornos acuáticos tanto suecos como tropicales, mostrando una variedad de animales marinos que seguramente fascinarán.
- Experiencia Familiar Amigable: Con exhibiciones interactivas y actividades atractivas, el museo está diseñado tanto para niños como para adultos. Muchos visitantes han disfrutado de la experiencia con sus familias, compartiendo momentos de alegría mientras descubren las maravillas de la vida marina.
- Exhibiciones Atractivas: El museo proporciona exhibiciones bien organizadas relacionadas con la historia marítima, modelos de barcos y herramientas de navegación, permitiendo a los visitantes sumergirse en la rica herencia marítima de Gotemburgo.
- Oportunidades Educativas: Las estaciones interactivas y las visitas guiadas ofrecen un valor educativo, siendo una salida perfecta para aquellos que desean aprender más sobre la navegación.
- Atmósfera Acogedora: El museo es conocido por su personal amigable y ambiente agradable, asegurando que todos tengan una visita memorable.
- Instalaciones de Cafetería: Hay una hermosa cafetería que ofrece refreshmentes, perfecta para un descanso durante tu exploración.
Este museo es un destino que no te puedes perder si estás interesado en la cultura marítima, especialmente para las familias que buscan una excursión entretenida.
🕒 Horario de apertura
- DOMINGO: 10H-17H
- LUNES: (CLOSED)
- MARTES: 10H-18H
- MIéRCOLES: 10H-18H
- JUEVES: 10H-20H
- VIERNES: 10H-17H
- SáBADO: 10H-17H
🎟️ Compra tu entrada
🗣️ Museo Marítimo y Acuario: Opiniones
Experiencia positiva: Nytt, fräscht omfattande utställning.
Experiencia fantástica: Ett väldigt bra och barnvänligt museum. Vi var där med Lykke 1,5 år. Hon älskade att titta på fiskarna i akvariet och att vara uppe i ” Lilla” och ” Stora” blå. Där kunde man bla prova på att köra en fidkebåt. Det var en hytt från en fiskebåt, som rörde sig.
Experiencia negativa: Tyvärr fel info. Står öppet men stängt (6/6)
Experiencia fantástica: Besökte museum et var här som barn på 70 talet och minns en del av det kom tillbaka 2025 och blev mycket nöjd av akvariet så mycket marint liv vore kanske bra om man gjorde ochså lite om modern sjöfart måste säga Bravissimo ☆☆☆☆☆
Experiencia positiva: Sjöfartsmuseet Akvariet i Göteborg är ett maritimt museum beläget i stadsdelen Majorna. Det är en plats där besökare kan utforska Göteborgs långa och rika historia som sjöfartsstad. Museet rymmer en stor samling av fartygsmodeller, nautiska instrument, historiska föremål och interaktiva utställningar som berättar om livet till sjöss, handel, migration och vardagen för sjömän. Efter en omfattande renovering har även akvariet uppgraderats, där man nu kan uppleva både svenska och tropiska vattenmiljöer. Museet riktar sig till både barn och vuxna och erbjuder pedagogiska aktiviteter, lekmiljöer och guidade visningar. Mycket folk, stressigt och oharmonisk på helgen. Mitt i veckan var det dock bättre.
Experiencia fantástica: Inte varit där på 65 år,verkligen kul att vara tillbaka.Saknade krokodilen
Experiencia positiva: Spännande museum, värt att besöka.
Experiencia fantástica: Verkligen en fin upplevelse! Varierat och spännande att ta del av. Akvariet var imponerande
Experiencia positiva: Mycket trevligt museum med mycket mer än förväntat. Akvariet är kul och med bra med information. Övriga utställningar om sjöfart var också väldigt intressanta och med tillräckligt med information (inte för mycket).
Experiencia positiva: Fint upplägg med bra innehåll.
Experiencia fantástica: Fantastisk roligt för barn och vuxna. Intressanta utställningar om historien för sjöfarten och Göteborgs historia. Fina akvarium och djurliv.
Experiencia positiva: Kul eftermiddag med barnbarnet!
Experiencia fantástica: Vi älskar det museet!
Experiencia positiva: Fint akvarie. Utställningarna är dock väldigt tråkiga :p en halvtimme sen är man klar där inne
Experiencia fantástica: Mycket välorganiserat både för barn och vuxna.
Experiencia fantástica: Mycket intressant för hela familjen
Experiencia negativa: Akvarium var en stor besvikelse. Trodde nog att det skulle vara mer fiskar av olika slag. Utställningarna var trevliga och bra information. Sen kunde personalen vara lite trevligare .
Experiencia negativa: Köerna var imponerande. Bara för att det var muséernas dag och därmed gratis så hade halva Göteborg infunnit sig. Det var alltså mer folk än fisk i akvariet.
Experiencia fantástica: Alltid värt ett besök, youtuber @onemillionone
Experiencia fantástica: Ett utmärkt sätt att spendera en dag på! Väldigt spännande och roligt för barn i alla åldrar och otroligt fint akvarie!
Experiencia positiva: Nyrenoverat och fint. Det som sänker betyget är oviljan att hjälpa kunder i cafeterian. Det var tydligen viktigare att prata med varandra. Vi gick till Kampanilen istället. Övrig personal på museet var trevliga.
Experiencia fantástica: Fina och intressanta utställningar.
Experiencia positiva: Smutt med övervåningen för barn och ett akvarium i källaren
Experiencia fantástica: Riktigt spännande, gav en bra inblick i livet i hamnen. Kul med lokala guider som har historiska kopplingar till platserna.
Experiencia fantástica: Fina beskrivningar om sjöfartens olika delar från äldre tid till våra dagar. Med utgångspunkt i Göteborg. Tag god tid på er eller dela upp besöket på flera tillfällen. Akvarium och en trevlig cafeteria med gott bröd. Spårvagn nr 3 stannar alldeles invid museet.
Experiencia fantástica: Fantastiskt museum både gällande den ordinarie och tillfälliga utställningarna! Väl värt ett besök!
Experiencia negativa: Det var en del fint, men lite halvfyllt. Hajavdelningen kändes som en konservburk för de stackars djuren.
Experiencia positiva: De har blivigt mindre känns de som i vart fall mot va de har varit visst de har gjort akvarie delen väldigt fint men de kändes som utställningarna blivigt oerhört mycket mindre. Va ju där emd barnen när de va små i timmar nu gick de nog på en timme kanske 1.5h de va synd men de är ju ett fint museum överlag med massa potential helt klart
Experiencia fantástica: Superfint i de nya akvariet
Experiencia fantástica: Passar alla åldrar..super trevligt Glömt inte ta med fika så energin räcker till
Experiencia fantástica: Var där på en tisdag. Fantastiskt trevlig och spännande. Vilka Akvarium!!!
Experiencia positiva: Mycket bra utställningar. Personliga historier blandade med fakta om olika fartyg och deras historia. Fint akvarium, med bra info vid varje station.
Experiencia fantástica: Väldigt välkomnande museum med intressanta utställningar samt en otrolig akvarievärld. Caféet var också mycket bra med fint utbud och väldigt trevligt och serviceinriktad personal.
Experiencia positiva: Lite besviken på att akvariedelen var så liten. Jättefint lekrum för de minsta men kunde varit ännu mer genomtänkt och fler saker att leka med. Besöket var inte mycket för mina mindre barnbarn tyvärr. Lite roligare för de lite äldre barnen.
Experiencia positiva: Underbart. Lite fiskar. Kommer säkert mer. Tiden går. Det kommer mer fiskar. Hajar finns nu. Fina koraller och annat levande finns mera.
Experiencia positiva: Väldigt bra/fint gjort där, massor att titta på o läsa/lyssna på. Klart att rekommendera om ni är i Göteborg. Intressant hur deras aquarie del va med
Experiencia positiva: Mycket att titta på både för barn och vuxna. Rogivande.
Experiencia positiva: Har blivit fint , bra och spännande för både barn och vuxna
Experiencia positiva: Klasisk Göteborgs upplevelse. Gick dit med barnen. Var där mycket som barm själv.
Experiencia fantástica: Väldigt fint museum efter renoveringen!
Experiencia fantástica: Toppenställe för både stora och små. Intressant utställning och mycket som går att lyssna på också, film med mera. Det går både att köpa fika och att äta medhavd matsäck. Akvariet är mycket fint och överträffade förväntningarna. Ytterst trevlig personal också, hjälpsamma. Helnöjda med besöket både vuxna och barn. Vi hade inga problem med parkering men det finns info om det på hemsidan då det är lite svårt utanför. Prisvärt heldagsnöje.
Experiencia fantástica: Barnvänligt, kul utflyktsmål, mycket att se för både vuxna och barn och bra plats för egen fika!
Experiencia negativa: Jag var där och personalen är så otrevliga de drog min dotter och hennes kompisar ur hissen utan anledning personalen har ingen koll ,det var fint men tycker inte det var värt det .
Experiencia fantástica: Fantastiskt fint. Kanske inte bästa för 3åringar men helt ok. Nya akvariet är riktigt fint.
Experiencia fantástica: Väldigt prisvärt museum som passar både stora som små barn. Mycket prova på aktiviteter och flera fina lekytor - kommer bli stammis!
Experiencia positiva: Sjöfartsmuseet är ombyggt och ett nytt akvarium har tillkommit. Mycket trevligt att se, många intressanta historier att läsa och höra. Många intressanta navigationshjälpmedell visas, huvudsakligen sextanter och kompasser. Vettigt inträdespris som möjliggör återkommande besök.
Experiencia positiva: Borde vara 5 stjärnor för ett fantastiskt museum och magiskt akvarium. Men den som kom på att barnvagnarna ska parkeras på utsidan hade nog lite otur när den tänkte. Kul att sätta sitt lilla barn i en pisseblöt vagn efter besöket...
Experiencia fantástica: Väldigt fint och intressant med utställningar och akvarium! Mycket vackra och historiska föremål. Även varvat med filmer, videoklipp och interaktiva stationer.
Experiencia positiva: Trevlig men liten akvarie-del. Bonus för matplatsen och möjlighet att värma egen mat. Minus för att man inte får ta med barnvagnen in, iaf till barn 0-12 mån.
Experiencia positiva: Det finns många havsdjur. Ett underbart museum och akvarium som särskilt drar till sig barnens uppmärksamhet. Det finns även en del aktiviteter för barn. Här finns café, matplats, WC, babyvårdsrum och klädgarderob. Det finns också ett litet laboratorium på sidan av akvariet, där du kan undersöka små fiskar och snäckskal. Det finns även en liten butik vid entrén. Du kan köpa maritima leksaker eller souvenirer. På övervåningen finns maritima verktyg, utrustning och fartygsmodeller som användes förr.
Experiencia positiva: Rekommenderas varmt!
Experiencia positiva: Intressant museum om sjöfart. Tog oss ca 2 timmar att se allt inklusive akvariet. Värt ett besök!
Experiencia fantástica: Jag besökte sjömansmuseet idag med mina två barn. En rolig resa! Vi njöt verkligen! fantastiskt ställe! Jag rekommenderar alla att besöka!
Experiencia positiva: Fint akvarium i källaren och mycket modeller av fartyg i information om sjöfart ett par våningar upp.
Experiencia fantástica: Både för vuxna och barn. Bra förklaringar vad man kan hitta i akvariet. Mycke fina olika båtar i skala.
Experiencia fantástica: Fint akvarium och mycket intressant sjöfartshistoria. Trevligt konditori i närheten med luncherbjudabden.
Experiencia positiva: Mycket roligt för barnen. Om man gillar båtar och sjöfartens historia är ju såklart detta något för er! Dock maten i restaurangen är en aning dyr! Blev 794kr för 3 barn portionen och 2 sallader med dricka.
Experiencia positiva: Jättemysigt museum! Akvariet är också häftigt och perfekt utflykt med barn. Prisvärt!
Experiencia positiva: Underbart vackert med utsikt över stora delar av hamnen och gedigen Göteborgs miljö.
Experiencia fantástica: Väldigt spännande museum för både barn och vuxna. Uppskattar verkligen det fina akvariet.
Experiencia positiva: Här finns det mycket spännande och intressanta saker att titta på. Även ett akvarium i nedervåningen med hajar och andra fina fiskar. Det är värt ett besök här(2024-04-20)
Experiencia negativa: Det nya akvariet är fint men akustiken är fruktansvärd. Kunde ingen tänkt på att kala hårda ytor i glas och massor med folk skulle skapa ett hemskt oväsen?
Experiencia positiva: Var där med ett barn, det var fint och större än vad jag trodde. Det var bra att det fanns både historiska utställningar, vetenskapliga utställningar och ett akvarium. Det fanns något att kolla på vad man än var intresserad av. Bra att det fanns många toaletter så barnet kunde gå på toan flera gången under besöket. Det enda som kan förbättras skulle vara mer kristallografiskt intressanta mönster på väggar och så, men det fanns ett par som ändå var bra. Väldigt skön personal också.
Experiencia fantástica: Utställningen var helt underbar!!! Fler sådana!
Experiencia fantástica: Väldigt intressant. Den omgjorda barnavdelningen Det stora blå var jättefin för både små och stora.
Experiencia fantástica: Roligt för barnen
Experiencia positiva: Mysigt. Positivt med gratis skåp för förvaring. Trevligt café, men lite dyrt, samt att vuxenpotionen var en aning liten.
Experiencia positiva: Jätte fint! Museet är väldigt barnvänligt. Det finns rum arrangerade för just barnen samt rum där man kan äta medhavd mat. Utställningen är också barnvänlig, man har allt på en höjd som tillåter att man kan låta sina barn ta sig runt själva. Akvarium är fint arrangerade och extra roligt att se när dykarna är i vattnet. - Bilparkering, kan vara svårt att få tag i - inga barnvagnar, MEN förståeligt
Experiencia fantástica: Fina Sjöfartsmuseet är efter den omfattande renoveringen verkligen jättefint. Detta är ett av de ställen jag tog barnen till när de var små. Nu är jag där med både barn och barnbarn. Akvariet, som alltid varit en barnfavorit, är nu i toppklass. När de små inte är riktigt så små skall det bli kul att lära dem lite mer om allt som finns här. I omgångar kan det vara trångt i entren, men vi hade tur.
Experiencia fantástica: Trevligt o intressant. Bra Guide
Experiencia positiva: Fyra är lite lågt satt. Kul med både akvarier och många fartygmodeller. Plats att äta medtaget eller på deras servering. Utställningarna håller lite blandad kvalitet men är riktigt intressanta om man gillar sjöfart. Helt ok museishop med tydligt havstema. Lätt att ta sig med spårvagn, brukar även gå att hitta en p-plats i närheten. Varför inte femma? Hade gärna sett lite mer och större liv i akvarierna och lite mer liv i utställningarna också. Återkommer ändå med intresse 1-2 ggr per år, så jag rekommenderar ett besök. På årsbiljett 2024 för 140kr ingår fyra museer. Mycket värt. Ger direktinsläpp med automat.
Experiencia positiva: Oj vilken skillnad från det gamla museet trots att det är samma hus! Fräscht, intressant. Vi var 7 personer i åldrarna 7-80. Alla hittade massa intressant.
Experiencia fantástica: Fantastiskt ställe! Gratis inträde för barn! Otroligt fina akvarier! Fiskebåten som man kunde få prova att köra gungade autentiskt! Skönt att de ömtåliga båtmodellerna var inglasade, man kunde gå och titta lugnt av avspänt. Spännande och pedagogiskt! De hade även en liten modell av hamnen där man på ett finurligt sätt kunde flytta containrar mellan båt, tåg och lastbil. Där var vi länge!
Experiencia fantástica: Superfint o uppskattat av min son 3.5 år. Nackdelen är att vi fick stå ute i regnet i lång kö innan vi kom in. Vi var där en lördag .
Experiencia positiva: Jag tyckte det var bra pris och var fint så som de hade renoverat om det. Tycker det var kul att se gamla modeller på fartyg och lyssna på gamla sjöbusar, tyvärr tycker jag att det var alldeles för lite info om fartygen i sig, min bror som är sjöman tyckte också det, han vill liksom veta allt om dem vad de har motorer, vilka hamnar de körde till, hur stor besättningen var m.m. även skalorna var lite förvirrande ibland, de har en vägg med massa fartyg, man tror då att de är skalade i förhållande till varandra så man kan uppfatta storleken mellan dem, så är dock inte fallet. Akvarierna var verkligen ett nytt väldigt fint inslag, dessa var mycket mer imponerande än innan renoveringen ( dock inte lika stora som på Universum ) , hade åter igen önskat lite mer information samt kanske lite mer från svenska vatten i tankarna.
Experiencia fantástica: Fantastiskt fint och lärorikt. Tack till vänlig personal när vi fikade på helt fel ställe ☺️
Experiencia positiva: Ganska mycket "platt info" alltså att läsa, o se på väggarna. Avdelningen Blå havet fick ej beträdas med skor. Alla klarar inte för balansen att gå utan. Ingen Automat med tossor. Ingen hänvisning till kundtjänst i kassan, att man kan få det där. Dessutom inte på samma plan. Akvariedelen fin med stora fönstret. Resten var inte mycket. Hittade ett rum att äta medhavd fika Skåp att låsa in ytterkläder. Skulle inte lägga värdesaker där. Fann ungdomar som roade sig med att mixtra med låsar o nycklar. Informerade receptionen om detta . Bra att barnbarnen gick in gratis. Svårt att hitta parkering i närheten
Experiencia fantástica: Otroligt fint efter renoveringen! Alla i familjen får em upplevelse. Guidad visning var 100%. Kommer snart igen!!!!!
Experiencia positiva: Helt ok men lekavdelningen hade kunnat vara bättre utformad samt att många springer efter barn då de faktiskt kan försvinna iväg på andra sidan. Akvariet är underbart fint och intressant
Experiencia positiva: Det ny renoverade museet med ett fantastiskt akvarium byggt under gräsmattan utanför, är väl värt ett besök. Dock problem att parkera bilen.
Experiencia positiva: Nybyggt och fint men saknar historia om skeppsvarven i Göteborg i det renoverade museet alldeles för lite, staden var väl förr Världens största varvsstad under en del år.
Experiencia fantástica: Värd att besöka med barnen
Experiencia fantástica: supermysigt akvarium i källaren och gratis inträde för studenter!! Intressant utställning på övervåningen om båtar dock så var flera delar av utställningen under byggnation när vi var där.
Experiencia fantástica: Kul att se hur museet har förändrats,45 år sedan senaste besöket! Mycket fint akvarium med varierande inslag om världshavens inslag! Inressant utställning om varvens historia o nedläggning,även sjöfartshistoriska inslag om svensk handelsflotta o deras tragiska haverier o mycket annat intressant inslag1 Bengt Larsson uppvuxen i Göteborg
Experiencia positiva: Upprustat och rymligt vilket ju är bra med tanke på att det här är barnfamiljernas söndagsutflykt nr 1. Kanske att man förväntat sig lite mer efter renoveringen men bra att det blev ett rymligt kafé.
Experiencia positiva: Intressanta utställningar för vuxna och häftig fartygssimulator. Barndelen och akvariet känns lite påklistrade för att få med barnfamiljer.
Experiencia positiva: För lite om arbetet på vetkstadsgolvet och fartygsskroven. För mycket om Unni Lindells bok samt om atlantlyxkryssningar. För lite om marinen. Mycket bra akvarier och upptäckarställen för barn. Inga trånga utrymmen, bra café/ restaurang. Bra shop.
Experiencia positiva: Snyggt o fräscht. Uppdelat i olika sektioner. Bottenvåningen, kallad akvariet, hade många akvarier med olika inriktningar som skulle visa hur det såg ut i olika slags vatten. Både vad gäller växtlighet och djur. Skylt bredvid visade vad som fanns i akvariet. Men det stämde inte alltid. Bla så saknades info om de olika koraller sim visades. Och en utförligare beskrivning av hur de olika fiskarterna såg ut hade varit hjälpsamt. De övriga två våningarna hade utställningar om faetyg genom tiderna och Göteborgs hamn. Mycket intressant men också mycket information att läsa så förbered er på att det tar tid. Café samt picknick area, Skåp att lägga in väskor etc erbjuds utan kostnad.
Experiencia fantástica: Fantastiskt fina akvarium. Jättetrevlig bra information. Å kul man försöker hitta alla arterna. Övriga museet är jättebra med . Mycket roliga historier å vilka öknamn man hade på varandra. Man kan undra om folk visste deras riktiga namn
Experiencia fantástica: Häftigt besök för både stora och små.
Experiencia fantástica: Roligt för stora och små! Vi var där direkt när de öppnade, en lördag i september, och det rekommenderas - senare på dagen blev det ganska mycket folk. Rimligt entrépris och gratis för barn. Museet täcker in många historiska aspekter av handel och sjöfart med utgångspunkt i Göteborg och utställningarna innehåller mängder av intressanta föremål och vacker konst. Dessutom finns akvariet i källarvåningen som är både fascinerande och lärorikt. 10-åringen uppskattade den häftiga fartygssimulatorn vid barnutställningen på översta våningen, och mamma fascinerades av berättelserna från varven i separatutställningen om varvens historia.
Experiencia fantástica: Jättebra! Kanske inget för yngre barn, i alla fall inte själva utställningarna. Var många vuxna som fick hyscha och jaga sina otåliga barn. Vi var barnfria så besökte ej de "barnvänliga" avdelningarna på övre planet.
Experiencia fantástica: Intressant museum om sjöfart, livet i hamnen, hur det var på varven och mycket modellbåtar. Det finns även en barndel som mina barn, 2 och 5.5år gillar väldigt mycket samt en del med akvarium.
Experiencia positiva: Mycket intressant museum om man är intresserad av svensk sjöfart. Ett plus är simulatorn, riktigt roligt. Akvariet är både fint och intressant, stora Akvariet är riktigt häftigt.
Experiencia positiva: Oavsett om man bor på västkusten eller inte så måste man hit ibland. Jag hade fantastiskt roligt när jag körde fartygs simulatorn. 37 knop i Gbg hamn. När det krängde så ramlade jag nästan. Akvarium med tropiska fiskar. Hajar och mycket mer.
Experiencia positiva: Tyckte det var bättre förrut. Väldigt litet och inte jättepassande för mina 2,5år och 8åring. Trodde det skulle vara jättebra efter renoveringen men blev besviken.
Experiencia positiva: Lite kö för att komma in, flera lekrum där barnen bl.a. kunde måla. En del fiskar att titta på i bottenvåningen. Finns även ett fik men var lite trångt med sittplatser när vi var där. Värt ett besök.
Experiencia positiva: Jättefint renoverat, men lite besviken på akvariet. Det var mest småfisk. Hoppas att det blir bättre. Caféet var litet men trevligt och fikat smakade bra. Uppdatering augusti 2023: Nu har dom fått hajar i akvariet! Tummen upp!
Experiencia positiva: Smutsigt på golvet, fullt med disk och oengagerad personal i Cafét som hellre samtalar med varandra än arbetar.
Experiencia fantástica: En mycket lugn och fin upplevelse. Allt är mycket fint arrangerat. Bortsett från en gymnasieklass och ett kinesiskt TV-team var det var vi inte många besökare. Efter att ha rullat och stampat med fiskebåten lyckades jag kollidera med Stenafärjan.
Deja tu opinión sobre Museo Marítimo y Acuario:
Museo Marítimo y Acuario aparece en los siguientes listados:
Otros Aquariums cercanos a Museo Marítimo y Acuario

