📍 Location and contact

Södra Vägen 50 - >400 20, Gothenburg
+46313356400

📷 Photos from Universeum

ℹ️ Information

7 floors of interactive experiences, with themes including the brain, the ocean & space.

Welcome to Universeum, a fantastic destination for all ages located in Göteborg, Sweden. This exciting science center combines learning and fun, offering a diverse range of exhibits and activities that captivate both children and adults alike.

  • Engaging Experiences: Universeum is filled with thrilling attractions, from the incredible rainforest to the mesmerizing aquarium where you can marvel at the beauty of marine life, including sharks and colorful fish.
  • Family Friendly: The center is perfect for family outings, providing a safe and stimulating environment for exploring and learning together.
  • Interactive Exhibits: There are numerous interactive installations and educational presentations that make learning enjoyable, especially in the Wisdome dome theater, where visitors can embark on a visual journey through space and more.
  • Café and Dining: Enjoy a delightful meal at the restaurant, praised for its quality food and quick service, making it an excellent place for a break during your visit.
  • Convenient Amenities: With free lockers and ample stroller access, Universeum is well-equipped to accommodate families, ensuring a smooth and enjoyable experience.
  • Plenty to See: You can easily spend several hours exploring the various exhibits, from the engaging chemistry lab to the fascinating displays about human biology and space.

Overall, Universeum promises a memorable adventure filled with discovery, perfect for anyone looking to ignite their curiosity about animal life, science, and our planet.

🕒 Opening hours

  • SUNDAY: 10H-18H
  • MONDAY: 10H-18H
  • TUESDAY: 10H-18H
  • WEDNESDAY: 10H-18H
  • THURSDAY: 10H-18H
  • FRIDAY: 10H-18H
  • SATURDAY: 10H-18H

🎟️ Buy your ticket

🗣️ Universeum: Reviews

4.2/5 (200 Reviews)
Mary Gane 3 months ago

Fantastic experience: Fint och finns alltid något att göra

Sofie Edström 3 months ago

Fantastic experience: Spännande för små barn, större barn och vuxna! Vi hade bara 4 timmar på oss här inne, men hade behövt en heldag för att verkligen hinna fokusera på allt. Värt att sitta kvar och lyssna på guidernas små föreläsningar, de var verkligen duktiga! Våning 5 var klart mest spännande för vår familj. Väldigt bra mat i restaurangen!

Jonas Liebing 3 months ago

Fantastic experience: Väldig bra med roliga utställningar och en hel Jungel

Rim Alajati 3 months ago

Fantastic experience: Det var jätte roligt och spännande och mina barn älskade det.

Maja Lind 3 months ago

Positive experience: Regnskogen är höjdpunkten! Och väldigt fint café med bra mat

Anders Nyström 4 months ago

Positive experience: Kanonställe med barn. Lite djur, fiskar och dinosaurier. Kanske att 250 spänn är lite saftigt för vuxna men det är ju inte varje dag man går dit.

rojda ali 4 months ago

Fantastic experience: Super bra aktivitet att göra när man är i Göteborg.

Hans Christer Bergström 4 months ago

Positive experience: Helt ok för en gammal man, kanske intressantare för de yngre.

Lars Sträng 4 months ago

Fantastic experience: För barn och vuxna, om djur och natur. Roligt och spännande.

Asiyo Abdi 4 months ago

Fantastic experience: Äntligen har man köpt årskort, det är så prisvärt och dina yngre barn kommer tacka dig

Tyra Leu 4 months ago

Fantastic experience: Fint, rolig upplevelse, trevlig personal

Fatema Alabrahim 5 months ago

Fantastic experience: En fantastisk plats för familjen. Man kan se marina djur och akvariet var det bästa. När jag är där glömmer jag all stress och oro, och jag försvinner mentalt in i fiskarnas värld. Man lämnar platsen glad och full av livslust, eftersom man får se havets liv som det verkligen är. Det finns toaletter nästan överallt, och ett litet café vid ingången. Vi betalade cirka 1000 kronor för fyra personer, varav två är pensionärer. En plats som verkligen är värd ett besök.

Madelene Wigell 5 months ago

Fantastic experience: Alltid roligt att åka till universeum med barnen. Wicedom är verkligen något att rekommendera.

jeanette snögren 5 months ago

Fantastic experience: Jättefint hus med mycket att göra för barnen, hade dock lite högre förväntningar på tropikerna än att bara få se 2 fåglar. Kemilabbet var uppskattat av både stora och små. Restaurangen var positiv med snabb service. Roligt med föreläsningen om hajar! Kan varmt rekommendera Universeum, var där en tisdag med lagom antal personer, ingen trängsel!

Richard Karlsson 5 months ago

Positive experience: 5⭐️ ifall dom hade öppnad kl 9. Barnfamiljer har varit vakna och redo i flera timmar innan kl 10

Anneli Wallgren 5 months ago

Fantastic experience: Fantastiskt ställe. Var där med mitt 10-åriga barnbarn och hon gillade allt som fanns där.

Mr. Silva 6 months ago

Fantastic experience: Barnen älskar det och vi vuxna uppskattar stt kunna lära oss nya saker ihop med barnen. Enda lilla minuset är priset.

Ulf Nilsson 6 months ago

Positive experience: Jättefint och roligt. Egentligen fem stjärnor men rätt dyrt.

Anna Helena Kihlström 6 months ago

Fantastic experience: Ett trevligt och lärorikt besök för stora och små. Absolut värt en stunds väntan i kö för att komma in. Finns något för alla och jag upplevde att detta var ett mycket välskött och intresse väckande Universeum med både små silkesapor och andra intressanta reptiler och fiskar i olika storlek såklart! En fin och välfylld present/souvenir butik samt fik och resturang del. Rekommenderar varmt ett minnesvärt och äventyrligt besök på Universeum för både de yngre och oss äldre :-)

Emma Larsson 6 months ago

Positive experience: Roligt för barnen med alla olika upplevelser, djur och aktiviteter.

Stefan Olausson 6 months ago

Positive experience: Väldigt roligt att kunna se allt som finns där utan att djuren wller växterna är från Sverige från början. Största nackdelen med Universeum är ändå priset då det gör det finansiellt svårt om man går 2 vuxna och 2-3 barn så får man nästan välja bort något eller bara göra detta som aktivitet med barnen den månaden

M S 7 months ago

Positive experience: Kändes som det blivit mycket mindre djur i den tropiska avdelningen. Har upplevelsen att den brukade vara som var mest spännande, men inte denna gången... Det är väldigt dyrt att gå in för en barnfamilj..

Jonathan Lundkvist 7 months ago

Positive experience: Ett självklart besök om du är intresserad av djur och natur - framför allt om det är för kallt ute för slottsskogen. Allting är väl skyltat, det är fascinerande med hur de byggt upp de olika biotoperna och alltifrån fjällvärlden till akvariet till regnskogen är intressant och fyllt med spännande arter. Dessvärre känner jag mig inte nöjd med tanke på entrépriset som är högt och det faktum att över hälften av biotoperna i fjällvärlden var tomma vilket vände mitt intresse över alla återskapade sjöar och vattendrag till besvikelse när jag inte fick en bra översikt över artrikedomen i dem. Hade lite otur med regnskogen men har jag tid nästa gång jag är i Göteborg blir det utan tvekan ett återbesök.

Mats Rosendahl 7 months ago

Fantastic experience: Kul för alla åldrar. Familjen var här och hade med oss barna på 17 och 14 år. Vi hittade andra saker att titta och diskutera om än när vi var här sist för typ 11 år sedan.

Wiktor Grusiecki 7 months ago

Negative experience: Kontroll på flygplats släpet personer med värktyg på flygplan farligt

Sara Karvonen 7 months ago

Positive experience: Spännande stora akvarium. Stor och häftig regnskog. Roliga teknik och rymdgrejer samt matematik uppgifter. Intressant utställning om människokroppen.

Helena Jönsson 7 months ago

Positive experience: Många fina utställningar att titta på. Akvariet och regnskogen är jättefint. Tycker dock att inträdet är dyrt och tycker det är bedrövligt att priset höjs med 50kr /person bara för att det är sportlov!

Malin Svensson 7 months ago

Negative experience: Efter 15 år har det definitivt inte blivit varken bättre eller roligare. Besviken! Sista gången vi åkte hit.

Anna Bernsand 7 months ago

Positive experience: Akvariet och reptilerna va bäst :) Lite tråkigt utbud i restaurangen och enligt tiderna så öppnade inte cafeet förrens efter lunch.. men det kanske var andra tider under lovet. De hade kunnat ha några frallor att tillgå.

Claes Hedin 8 months ago

Positive experience: Helt okej. Kul första gången men har man sett det så blir det inte lika roligt

G:ovann: ; 8 months ago

Fantastic experience: Det var många år sedan men det var verkligen en av de viktigaste platserna för min barndom. Universeum gjorde mig intresserad i Kemi och Biologi och jag är än idag tacksam för det som Universeum har varit för mig. Att se hajar bakom ett par glasrutor är för mig mer intressant än att åka en attraktion på Liseberg (jag skojar). Men det är inspirerande här!

Pascal 8 months ago

Positive experience: Jättebra för barn med mycket saker att se på samt aktiviteter att göra. Är dock mycket folk på helger och andra lediga dagar. Skåpen tar snabbt slut och barnvagnsförvaret likaså.

Miranda B 9 months ago

Positive experience: Mycket plats för barnvagnar och man fick låna ett lås för att låsa fast barnvagnen emot sitt körkort. Skåp för att låsa in sina saker fanns kostnadsfritt. Rekommenderar att köpa biljetter via hemsidan då det skilde sig endel emot att köpa på plats. De dåliga va att man inte kom ända upp till våning 7 med hissen ifrån nedervåningen

Nataliya Sellin 9 months ago

Positive experience: Över lag en trevlig upplevelse, lite synd att vissa djur var i vinterdvala, zzz. Men förståeligt. Hade vart kul om aporna hade ett habitat där de kunde välja om de ville hälsa på människorna, som på Kolmårdenväldigt kul upplevelse för barnen, särskilt rymdresan och labbet! Vill komma tillbaka sommartid.

Ellen Wallman 9 months ago

Fantastic experience: Fantastisk upplevelse för hela familjen. Kanske passar inte allt men något borde alla kunna hitta.

Nojus Gaupsas 9 months ago

Fantastic experience: Super coolt och stort. Jag rekommenderar att ha tid för 2-3 timmar. Jag kunde bara 2 timmar och jag kännde att jag enkelt kunde spendera 1 timme till om inte två.

Catrin Wikblad 9 months ago

Fantastic experience: Var på besök med en 9-åring och en 11-åring. Vi uppskattade besöket allihop! Vi försökte komma fram till vad som var bäst, men vi vet inte. Mycket intressant att gå från is till regnskog och alla djuren och fiskarna på vägen. Intressanta utställningar i övrigt med, vi uppskattade verkligen ”föreställningen” där Cellma tog oss genom kroppen. Även intressant med rymden och att det är så mycket interaktivt. Fräscha toaletter, gratis skåp att lägga in kläderna i. Vi var där en ”vanlig” fredag, så det var inte alls trångt, utan gott om plats!

Vera Jansson 10 months ago

Positive experience: Dyrt inträde, 305 kr för en vuxen. Är nog billigare att köpa biljetter online. Akvariedelen och regnskogsdelen är riktigt rolig, övriga utställningar känns det aldrig som att jag haft energi för. Lite synd

M L 10 months ago

Positive experience: Trevligt ställe för lite äldre barn med intresse för lärande. Funkar bra att besöka en helg, de packar inte in mer folk än det finns kapacitet för. Ett besök kan kännas lite dyrt med tanke på vad man får, samtidigt är inte utbudet tillräckligt stort eller varierande för att motivera årskort. Restaurangen helt ok, men ganska tunt utbud och ett ineffektivt flödesupplägg skapar onödigt långa väntetider. Personalstyrkan tyder på en klart förnuftig rekryteringspolicy.

Per 10 months ago

Negative experience: Väldigt besviken. Började med en kopp kaffe. Bara 4 bord i kafeterian. Från våning 7 bar det utför... Den första våningen var kul. Sen var det akvarium. Smutsiga rutor. Massa gröna alger överallt. Det var mörkt så man var tvungen att använda kameralampan för att kunna läsa på skyltarna. Väldigt många djur var borta då de ligger i dvala eller nåt. Såg 3 fåglar, några hajar och fiskar. Två sovande apor också. Kan inte rekommendera detta ställe för vuxna.

Azhar Ahmad 10 months ago

Positive experience: Fantastiskt med alla sorters djur och teman. Väldigt lärorikt, där man kan utföra experiment och testa olika slags effekter. Det som drar ner betyget är priset tyvärr. Något överskattat. Sänk era priser, tänk på att många barnfamiljer inte har råd.

Torgny Elgstrand 10 months ago

Fantastic experience: Efter att ha tillbringat en heldag på Universeum kan jag ärligt säga att detta är en av Göteborgs mest fascinerande attraktioner för både stora och små. Beläget mitt i stan vid Korsvägen, är Universeum ett vetenskapscenter som lyckas kombinera lärande med nöje på ett sätt som gör att man glömmer tiden. Vi började vår dag i Regnskogen – en plats där temperaturen och fukten omedelbart transporterar dig till Amazonas. Fåglar flög fritt, och vi kunde höra apor som ropade från trädtopparna, vilket gav en känsla av äkthet. Barnen var helt förtrollade, och jag märkte att även vi vuxna stod gapande när vi fick syn på kajmanerna och de färgglada papegojorna som satt alldeles nära oss. Sedan gick vi vidare till Akvariehallen, och om det är något som verkligen imponerade, så var det Oceanen – det enorma akvariet där hajar, rockor och sköldpaddor simmade runt bland koraller och exotiska fiskar. Att stå framför glasväggarna och se dessa stora varelser sväva fram i det dämpade ljuset var inget annat än magiskt. Jag tror jag hade kunnat stå där i timmar, bara tittandes och förlorad i deras värld. Rymdresan visade sig vara en annan höjdpunkt. Här fick vi chans att lära oss om stjärnorna, solsystemet och de oändliga möjligheterna bortom vår jord. Guiden var både engagerad och kunnig, och med hjälp av interaktiva installationer blev hela upplevelsen både pedagogisk och rolig. Dessutom är den nya Wisdome-domen något jag verkligen rekommenderar – en visuell 360°-upplevelse som tog oss med på en resa genom både universum och mikrokosmos på ett sätt jag aldrig tidigare upplevt. För de yngre besökarna (och de vuxna som gillar att testa sina gränser) var Mathrix och Vislab otroligt engagerande. Mathrix gjorde matematik både levande och underhållande, med pussel och problem som fick oss att tänka till. I Vislab, ett visualiseringslabb, fick vi se klimatförändringar och naturfenomen illustrerade på ett sätt som verkligen satte perspektiv på världens skörhet. Universeum lyckas på något sätt göra svåra ämnen tillgängliga och roliga, utan att förlora allvaret i vetenskapen. Biljetterna var inte de billigaste, men det kändes verkligen värt det. Ett tips är att köpa biljetter i förväg, speciellt om du vill delta i Wisdome-föreställningen – dessa platser bokas snabbt. Sammanfattningsvis: Universeum är en fantastisk destination för alla som är nyfikna på världen, oavsett ålder. Det är ett ställe där barnen lär sig utan att märka det, och där vuxna påminns om att världen är stor, vacker och full av mysterier. Jag kommer definitivt tillbaka!

Michail B 11 months ago

Negative experience: Helt okej ställe men inte mer med tanke på priset, köpte biljetter i kassan på plats. Barnen ville gärna titta på wisdome, när vi kommer fram till ingången så står det att man måste betala ytterligare om man vill in på wisdome. Fick info från personal att köpa extra biljetter på nätet. Klicka mig fram o tillbaka för att hitta var jag ska boka men tappar tålamodet till slut. Uselt att inte få information eller erbjudande när man köper biljetter I kassan men sen att även ta mer betalt när man väl har kommit in. Känns lite sniket....

Satu Koivukangas 11 months ago

Fantastic experience: Jätteroligt för mitt barnbarn på 2, 5 år. Mycket spännande och lite läskigt att se första dagen på höstlovet. Nästan allt positivt även om det var mycket besökare förutom restaurang besöket. Vi köade ganska länge för att beställa maten. Sedan fick vi köa för det vi beställde i barnmenyn. Mitt barnbarn han äta upp all sin mat innan jag fick min. Väntade i drygt 40 minuter på "vuxen maten". Superroligt väntan för ett barn som vill se mer.

Bibbi 11 months ago

Fantastic experience: Universeum har en fantastisk som passar både stora och små. 270 kronor för en vuxen person kändes trots upplevelsen lite dyrt. Mycket att läsa och lära om bland annat rymden, människan och regnskogen med dess invånare. Hit kommer jag igen.

Morudj Ali 11 months ago

Negative experience: Gillar det men det finns knappt några djur kvar. Såg inga apor, knappt fåglar, det är bara i princip ara akvariumen som är grymma. Annars är övriga vetenskapsavdelningarna bra, men inget nytt händer. Samma sen länge. När det var nyöppnat var det MYCKET bättre! Inte värt den höga kostnaden i nuläget.

Jennie Nilsson 11 months ago

Fantastic experience: Mycket trevligt besök. Hjälpsam personal som hjälpte till med skåpet då jag såklart glömde kolla vilket nummer jag tog. Förvånansvärt billig mat på restaurangen och god och fin mat. Fullständiga rättigheter med så man kunde ta en öl till maten. Utställningarna var bra och dotter älskade det. Lite förvirrande med alla hissar och våningar. Till slut vet man knappt var man varit Eller inte.

Sabina Angelica 1 year ago

Fantastic experience: Barnen hade jättekul. Det var många fina djur och mycket att göra för både kropp och knopp. Helt klart värt 4+ timmar bilkörning för ett besök.

LUZRICA 1 year ago

Positive experience: Jag gillade verkligen det här stället barnen har mycket att underhålla sig själva från 1 år till 16 år det har ett bra pris du kan stanna hela dagen det finns en restaurang eller så kan du ta med dina saker att äta 8/10

Vixinaful 1 year ago

Positive experience: Ett pris på hemsidan och mer än det dubbla när man var där. från 150:- till 255:- I övrigt jättefint med otroliga saker att se. Hajar som simmade över en i jättelika akvarier med hajar, stingrockor, akvarier på uppåt två meter djupa, en alldeles enorm mal som såg ut som loch ness och regnskogsavdelningen var mycket fin med fritt flygande fåglar som spred ut vingarna för en, sengångare och allt möjligt roligt att titta på. Vattenfallet var också jättevackert. Grymt imponerande och en upplevelse man aldrig glömmer! <3

Christina 1 year ago

Positive experience: Häftigt ställe, kom strax efter de hade öppnat så inte så mycket folk. Gillade all växtlighet, regnskogen och djuren. Lärde mig också en hel del om rymden

Henrik Lundgren 1 year ago

Positive experience: Trevlig dag! Fint och djuren verkar ha det bra utifrån omständigheterna. Restaurangen var så där men rymden utställningen var kanon bra

Chatarina Hall 1 year ago

Positive experience: Boka biljetter på nätet innan så slipper du stå i kö när du ska in. Finns en liten kafeteria. Många djur att titta på. Barnen älskar det här.

Johan Sangberg 1 year ago

Fantastic experience: Fantastisk upplevelse. Väldigt pedagogiskt upplagt och riktigt roligt på sina håll. Kommer definitivt göra återbesök i framtiden

Jenny S 1 year ago

Positive experience: Mycket häftigt ställe med mycket saker att både se och pilla på. Kräver minst 3-4h att gå igenom. Enda negativa är att det är ganska dåligt skyltat om vart man börjar.. Vi började i fel ände och fick gå om en del för att komma rätt så att säga. Wisdome var riktigt häftigt. Vi tog en resa ut i rymden.

mattias johansson 1 year ago

Fantastic experience: Har bara positivt att säga om universeum lagom med folk spännande upplevelser på flera våningar. Allt från tropiska djur till rymden

Millis Grummich 1 year ago

Positive experience: Massor av fina djur att se och vandra bland, och massor av kul info om kroppen och knoppen. Kul och lärorikt för stora och små! - Väldigt ohygieniska toaletter + Något som höjde upplevelsen var maten som var fantastiskt god - tog "dagens fångst" som för dagen var torsk. Supergod verkligen, hade inte väntat mig det!

Gewarges Odisho 1 year ago

Fantastic experience: Var där med dotter och syskonsbarn! De älskade det! Gillar att det finns saker för alla åldrar! Mycket folk var det så det tog tid att använda hissarna om man har barnvagn. Annars är allt anpassat för barnvagnar och personer med rörelsehinder. Vi skaffade årskort så vi kommer tillbaka!

Andreas Engman 1 year ago

Fantastic experience: Otroligt bygge. Väldigt imponerande hur man byggt upp ett kretslopp och en värld av främst vattenlevande växter och djur. Helt klart värt ett besök om djur, natur, vatten och havet intresserar dig, vi såg inte dome visning och de om rymden då detta inte intresserade de yngre i sällskapet. Förköp biljetter under högsäsong och boka tid för när du vill gå in. Begränsat antal entrébiljetter per timme !!

Sofie Leopold Nilsson 1 year ago

Positive experience: Häftig upplevelse, men aaaaaalldeles för mycket folk.. De borde minska maxantalet, då det tar en evighet att ta sig fram, och att använda sig av de olika stationerna i Mathrix och liknande är en omöjlighet.. Roliga shower under dagen. Maten i restaurangen är ingen hit. Köer till toaletter överallt.

Daniel Forsberg 1 year ago

Positive experience: Bra och kul aktiviteter! Men mycket fiskar, barnen ledsnade på djuren. Roliga pussel och aktiviteter för att lära sig om kroppen.

Gunny Fallström 1 year ago

Fantastic experience: Ta god tid på er. Mycket att se. 3D filmen rekommenderas men förboka gärna. Avdelningen om människokroppen hade jag älskar som barn. Ta gärna med en solfjäder att vifta ansiktet med i regnskogen. Vilken underbar akvarie anlägg!

Jesper Gyllén (Ice) 1 year ago

Fantastic experience: Fint ställe, rent & snyggt. Akvariedelen är troligen bäst.

Therese Fredén 1 year ago

Fantastic experience: Intressant både för vuxna och barn. Det bästa som jag tyckte, det var akvariet.

Lucablight2 1 year ago

Positive experience: Ett stort äventyr för hela familjen. Några timmar går fort, det är svårt att slita sig ifrån djuren och alla roliga våningar.

Lukas Åteg 1 year ago

Fantastic experience: Jätteroligt ställe. För både barn och vuxna. Fanns väldigt mycket att titta på och många avdelningar där barnen kan interagera och få vara en del av saker. Perfekt att spendera dagen här innan vi traskade vidare mot Liseberg.

Mackran Jasper Derian 1 year ago

Negative experience: Det var mycket tråkigare än jag minns. Fanns många onödiga tv skärmar med olika spel som man ändå var tvungen att spela via telefonen så jag förstår inte poängen med att ha apparater med knappar som ändå inte går att använda. För övrigt så ropade de i högtalarna vid akvarium att man kunde klappa ormar vid tre tillfällen men väl vid uppvisningen fick man inte klappa dem. Lite missledande info. Stora ytor som det ställts ut onödiga stationer i helhet. Om du har barn under 12 år så lär det vara bra för dem men annars väldigt tråkigt.

Lillen Olsson 1 year ago

Positive experience: Spännande ställe med massa olika saker som en regnskog,akvarium,laboratorium,rymden och dinosaurier som rör sig. Luften är dock inte bra i regnskogen och andra lokaler,och det är rätt trångt. Kändes lite hemskt när man ser en fisk som gör allt för att komma ut...

Izabella Zenati 1 year ago

Positive experience: Ett bra besök, men dyrt. Det är mer värt att köpa ett årskort än att köpa inträde för 500 kr/gång för en vuxen och en 4åring...

Osama Kh 1 year ago

Positive experience: Jag rekommenderar att besöka detta underbara vetenskapliga centrum , men jag önskade om det var större.

Elliot Ramstrand 1 year ago

Positive experience: Universeum is a very nice place. It's very clean, has lots of beautiful animals and great entertainment. If you go there I recommend going to the big dome theater thing. You have to bock it before going there but it is so worth it. Universeum är ett väldigt fint ställe. Det är väldigt rent, har många fina djur och har bra underhållning. Om du åker dit rekommenderar jag att du går till visualiserings klot grejen. Du måste boka i förväg men det är värt det.

Patrik Molinder 1 year ago

Positive experience: Stort ställe med utställningar i naturvetenskap. Matte, rymd, natur, geologi och ett stort akvarium, och mer som jag missade. Ett ett varmt besök i en tropisk regnskog kan man svalka av sig i ett mattelabb eller på Mars. Räkna med minst en dag, säkert tre för att få ut det mesta. Ligger nära Gothia Towers, som man lätt bor på.

Caroline Szabó 1 year ago

Fantastic experience: Absolut värt du besök, jätte fin tropisk avdelning, märks att djuren har det bra. Fantastiska havs djur och andra fiskar. På vissa ställen var det lite dåligt skylltat om man ska ge feedback, men många områden var under service så det blir nog bra när det är klart Tack

Berit Jansson 1 year ago

Fantastic experience: Så fint besöksmål med såå trevlig och kunnig personal som alla svarade glatt på våra frågor

Michael Wahlgren 1 year ago

Fantastic experience: Jättetrevligt ställe att spendera några timmar på, finns något att göra för barn i alla åldrar.

Lo Laxdal 1 year ago

Fantastic experience: Fantastiskt! Fint planerat och massor att se på. Trevlig och hjälpsam personal. Finns bord för att kunna äta egen matsäck. Fint lekrum längst ner, och en välsorterad butik vid utgången. - Lite trångt vid kassa/kö till restaurangen.

Braa Hajsulimn 1 year ago

Fantastic experience: Så jätte fin och roligt plats.

Alexandra Nordström 1 year ago

Fantastic experience: Vi har allt kul när vi åker dit med barnen. Det är många ställen att besöka och många saker att lära sig. Otroligt fin miljö

Olha Bolotna 1 year ago

Fantastic experience: Väldigt cool plats. Stämningsfullt, om du letar efter en resa med din familj, då är det här platsen för dig ❤️ Det finns lekplatser och pedagogiska sådana, såväl som djur Jag råder dig att gå!

Jenny 1 year ago

Negative experience: Det är säkert jätteroligt att besöka Universeum om man är barn. Men att som vuxen betala 350 kr var det inte värt.

George Törnros 1 year ago

Fantastic experience: Intressant utställning med allt från svensk natur till tropisk djungel. Muséet är byggt i 7 våningar och man börjar högst upp och tar sig sedan ner. Ärligt talat var det inte glasklart att man skulle ta den gröna snurrdörrem för att ta sig från akvariedelen till regnskogen. Väldigt lugn och lite folk då besöket gjordes under en vardag runt lunchtid.

Carole Hermansson 1 year ago

Positive experience: Väldigt mysigt och spännande! Saknar dock aporna mycket!

Liselott Karlsson 2 years ago

Positive experience: Fantastisk regnskog och akvarium. Lite svårt att hitta, gick vilse ett par gånger.

Game corner 2 years ago

Fantastic experience: Universeum var en kul upplevelse för hela familjen. Universeum passar bra för människor i alla åldrar. Om ni ska till Universeum så rekommenderar jag att ni kollar på stort i domen. Det var väldigt lärorikt och roligt. Lär mig något nytt varje gång jag kommer ditt.

Charlott Nilsson 2 years ago

Fantastic experience: Universeum är ett toppenställe med väldigt mycket intressanta utställningar. Regnskogen är verkligen något utöver det vanliga, akvariedelen är magisk och teknikcentret är så intressant! Vi testade inte på Smartdome, men tror den är likande Cosmonova i Sthlm. Sammantaget är Universeum ett måste.

Lili Fitz 2 years ago

Fantastic experience: En mycket intressant plats för både vuxna och barn! Fåglar är så söta)

Per Banks 2 years ago

Fantastic experience: Toppen! Jättemycket kul att kika på, massor av spännande djur och intressanta fakta om allt möjligt i vår fantastiska värld. Roligt med kemilabbet med där både barn och vuxna får vara med och experimentera! Blir mycket spännande att se när ombyggnationen är klar!!!

Magnus Abrante 2 years ago

Fantastic experience: Intressant och lärorikt, många bra utställningar. Kanske lite trångt här och där, men hade de haft en begränsning hade vi nog inte kommit in.

Roger Pålsson 2 years ago

Positive experience: Andra gången och vi hade en jättetrevlig dag även denna gång. Absoluta favoriten blev dom 2 Wisdome föreställningarna om dinosaurier och rymden. Vår son älskade dom!

Veronica Göthe 2 years ago

Positive experience: Universeum går att besöka flera gånger ju äldre barnen blir. För de allra minsta är det framförallt att se djuren, gå i hängbroarna och leka i busområdet längst ner som lockar. När barnen blir äldre så kan det bli allt mer intressant att under leksam ledning följa de olika guidade uppvisningarna som också fungerar som lektionstillfällen utifrån olika teman. Vi var där med rätt unga barn vid senaste besöket men jag hörde delar av några av de engagerade presentationerna som personalen höll om både minnet och om fiskar och rena hav, vilket fick de lyssnande att bli intresserade. Åhörare både frågade och svara själva på personalen frågor och var aktiva under själva sittningen. Besöket är väl värt några timmar när man är i Göteborg. Gratis förvaringsskåp finns vilket är ett stort plus och möjlighet att ta med, värma och äta sin egen mat gör också att man kan spara lite pengar under besöket. Förköp av biljetter gjorde det smidigt att komma in. Vid vårt besök var det mycket folk, kö till toaletter och hissar och lite stressad känsla på vissa platser viker drar ner betyget lite. Detta beror kanske på vilken dag och tid man åker.

Hio Ju 2 years ago

Positive experience: Förköp biljetter! Man får rabatt men framförallt så blir man garanterad plats. Det fanns otroligt mycket att upptäcka, inte minst djur. Det var för mycket folk (7/8) så det var väldigt stimmigt. Besöker det gärna igen på en lugnare dag.

Oscar Anemyr 2 years ago

Positive experience: Vilken upplevelse. Luften blev lite dålig mot slutet av dagen annars var allt bra

Karina Barquet 2 years ago

Positive experience: Perfekt för att spendera ett par timmar med barnen en regnig eftermiddag. Som andra recensioner påpekar är det mycket folk och det är ganska varmt inne. Trots det gav min 10-åriga son en 9 ur 10 i betyg. Några favoriter: hajarna, rockorna, sengångaren, och de röda ibis (fåglarna). Ai och rymdavdelning var också uppskattat. Obs vi varken åt eller besökte Wisdom

Anna 2 years ago

Fantastic experience: En halvdagsaktivitet bör man räkna med. Det finns så mycket för barn att upptäcka men även för vuxna som får möjlighet till att visa på sina rymd och matematiska kunskaper tillsammans. Tänk att få skicka ett sms till rymden! Regnskogen lockar med alla sina djur såsom tucaner och små söta apor. En trevlig presentation om hajens betydelse i våra hav bör besökas nere vid akvariumen.

Sofie Sjöström 2 years ago

Positive experience: Rolig upplevelse för barnen och oss vuxna. Men kändes som det fanns mindre djur än för flera år sedan då jag var där då med. Roligt med alla olika avdelningar där man fick testa olika saker.

Tobias Wiklund 2 years ago

Fantastic experience: Intressant och stimulerande upplevelse att kika på djur och utställningar. Lite nervkittlande att på i trappor och gångar på hög höjd. Finns saker för alla åldrar och man har verkligen tänkt på att barnfamiljer ska trivas. Nere i källaren finna plats att äta och de små kan springa fritt. Även bra och gratis förvaring av saker i källare.

Micke Glans 2 years ago

Fantastic experience: Wisedom rymd kan varmt rekommenderas. Vilken häftig resa. I övrigt är Universeum ett mycket givande besök och ett måste att besöka. Oavsett om man bara går igenom snabbt eller stannar upp och förkovrar sig i allt som finns att se, testa, läsa och uppleva. Nackdelen är om man kommer när Universeum är välbesökt. Det blir lätt trångt vid montrar och intressepunkter. Försök hitta tider på dagen med mindre tryck. Restaurangen hade mycket god mat. Relativt prisvärt i relation till vad denna typ av matställen brukar kosta. Kan varmt rekommendera kemilabbet. Begränsade platser. Kostnadsfritt. Biljetter delas ut en kvart innan varje lektion. Köa till biljettutdelningen om du vill vara säker på din plats.

Claudia Decker 2 years ago

Fantastic experience: Det här tyckte min son om, han var först skeptisk till värmen men väl på plats bekymrades han inte av det han tänkte inte en på hur mycket han gick då det hela tiden fanns saker att utforska. Spännande med både reptilrum, akvarium, regnskog, kroppen, rymden, matrix i samma byggnad. Prisvärt, absolut!

Therese Nyström 2 years ago

Fantastic experience: Stort och fint. Välskött, i stort sett allt fungerade som det skulle. Mkt uppskattat av barnen med både djur och övriga utställningar.

Per Vretling 2 years ago

Positive experience: Mycket bra men väldigt mycket folk mitt i sommarlov och semestertider.

Leave your opinion about Universeum:

1 = bad
5 = Excellent

Others Aquariums near Universeum

Maritime Museum & Aquarium

Maritime Museum & Aquarium

3.4 km - Gothenburg
Information, Tickets and Opinions
Näsets Cichlid Hobby

Näsets Cichlid Hobby

10.0 km - Billdal
Information, Tickets and Opinions
AquaShrimp

AquaShrimp

12.5 km - Hjuvik
Information, Tickets and Opinions

The world’s largest Aquarium encyclopedia

Find information and book your visit easily